Hotel Afrodyta Business & Spa, Radziejowice
Hotel napędzany eko energią!

Hotel napędzany eko energią!

The best price only with direct booking
23 Mar' 23
24 Mar' 23
  1. Homepage
  2. BLOG
  3. News details
25 September 2019

Hotel Afrodyta*** Business & SPA w Radziejowicach to jedno z miejsc, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Wpłynęły one pozytywnie na komfort pobytu, ale przede wszystkim na obniżenie rachunków za prąd i ciepło.

Hotel Afrodyta*** Business & SPA korzysta z instalacji pomp ciepła. Jaki typ systemu wybraliście Państwo do obiektu?
Kinga Laskowska, kierownik działu technicznego: W hotelu zastosowano pompy firmy Alpha Innotec z dolnym źródłem zasilania czyli sondami głębinowymi. Rozwiązanie to jest idealne do takiego obiektu jak nasz, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest zmienne. W jednym urządzeniu otrzymaliśmy możliwość ogrzewania, chłodzenia, przygotowania wody użytkowej. To na pewno wpłynęło na wygodę, a małe gabaryty urządzenia pozwoliły nam oszczędzić miejsce. Pompa jest też ekonomiczna i bardzo wydajna.

Dlaczego wybraliście Państwo właśnie to rozwiązanie?
Tak jak wspomniałam pompa pozawala na kompleksową obsługę najważniejszych dla funkcjonowania hotelu mediów – wody i ogrzewania. Co więcej rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie chłodu pasywnego bez korzystania bezpośrednio ze sprężarek i pomp ciepła. Jest to na pewno wygodne i korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego obiektu.

Czy skorzystaliście z usługi montażu przez instalatorów współpracujących z producentem urządzenia?
Oczywiście całość instalacji była montowana przez przedstawiciela firmy Alpha Innotec. Uznaliśmy, że skorzystanie z usług wykwalifikowanych instalatorów przyczyni się do prawidłowego montażu instalacji i uchroni nas przed ewentualnymi błędami. Montaż przebiegł bez zakłóceń co dodatkowo wpłynęło na nasze zadowolenie.

Jak pompy ciepła sprawdzają się w taki dużym obiekcie jak hotel i spa? Jakie miejsca zasila?
Dzięki zastosowaniu pomp ciepła rozbudowana część hotelu jest nie tylko ogrzewana zimą lecz również chłodzona latem. Uchroniło nas to od obwieszenia hotelu pojedynczymi jednostkami chłodzącymi, które w pewnym stopniu wpłynęłyby negatywnie na estetykę naszego hotelu. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu nasi goście mogą cieszyć się czystym i chłodnym powietrzem zarówno w trakcie pobytu w pokojach hotelowych, ale też podczas
konferencji czy spotkań biznesowych. Wykorzystując chłód z pomp ciepła, nadmiar energii cieplnej wykorzystywany jest do ogrzewania wody basenowej oraz wody użytkowej. To pozwala nam znacząco ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne inwestycje w naszym hotelu. Goście natomiast nie odczuwają różnicy w temperaturze wody, z której korzystają co na pewno wpływa na komfort pobytu w naszym hotelu.

Czy instalacja pomp ciepła wpłynęła na jakoś świadczonych przez Państwa usług?
Na pewno tak. Każdy pokój jest zasilany pompami co jest obecnie bardzo ważne. Gorące lata, ale też wysokie niż zwykle temperatury wiosną i jesienią sprawiają, że klienci chętniej przebywają w chłodnych pomieszczeniach.
Niewątpliwą zaletą instalacji kanałowej jest to, że jest ona dyskretna i niewidoczna dla gości. Bardzo wiele mówi się obecnie o ekologii. Coraz więcej osób zwraca również uwagę na ekologiczne rozwiązanie. Pompy ciepła są niewątpliwie przyjazne środowisku.

Czy planujecie Państwo wdrożenie kolejnych proekologicznych rozwiązań w obiekcie?
Jak najbardziej, w rozbudowanej części kompleksu hotelowego Dwór Afrodyta zastosowaliśmy również pompy ciepła z głębinowymi sondami, zastosowano automatykę z czujnikami CO2, które automatycznie dostosowują napływ powietrza w zależności od potrzeb. Planujemy również zastosować panele fotowoltaiczne wówczas energia byłaby całkowicie eko!

 

Treść ukazała się w czasopiśmie „Wszystko Działa. Magazyn Nowoczesnego Instalatora"
Rozmawiała Kinga Laskowska i Marta Józefczak
 
Interesuje Cię temat ekologii i hotelarstwa:
View on map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close