Hotel Afrodyta Business & Spa, Radziejowice
Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny CPK?

Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny CPK?

The best price only with direct booking
19 Mar' 24
20 Mar' 24
  1. Homepage
  2. BLOG
  3. News details
04 May 2021

Centralny Port Komunikacyjny rozgrzewa wyobraźnię Polaków od kilku już lat. W ostatnim czasie prace nad tą inwestycją wkroczyły w nowy etap. Stało się to za sprawą uzgodnionego Rozporządzenia Obszarowego oraz Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Dzięki tym dokumentom nieco więcej wiemy o lokalizacji lotniska.

Gdzie powstanie CPK?

 

Wspomniane wcześniej Rozporządzenie Obszarowe określa maksymalny teren, na którym może powstać Centralny Port Komunikacyjny. Dokument taki przygotowuje się wraz z zainteresowanymi gminami, po to aby uniknąć niepewności lokalnych mieszkańców co do planowania przez nich inwestycji.

 

Jak to działa w praktyce? Przede wszystkim na opisanym w Rozporządzeniu obszarze prawo pierwokupu ziemi posiada inwestor CPK. Dzięki temu unika się spekulacyjnego zakupu gruntów, co jest niekorzystne dla inwestycji, ale również dla obecnych posiadaczy gospodarstw. Mieszkańcy wskazanych gmin będą mieli także informację gdzie można swobodnie rozpoczynać budowę domu, a gdzie jest to obarczone ryzykiem rychłej rozbiórki.

 

Prawdopodobna lokalizacja CPK

Rozporządzenie Obszarowe wskazuje maksymalny teren, na którym może powstać CPK wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym dworcem kolejowym. Opisany w dokumencie obszar ma powierzchnię 74 km kw i obejmuje tereny gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Oznacza to, że jednym z najbliższych ośrodków miejski dla budowanego lotniska może być Żyrardów.

 

Projektowane położenie portu nie jest przypadkowe. Znajduje się ono w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już Autostrady A2. W przyszłości powstać ma tutaj także autostradowa obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Oznacza to, że w najbliższym sąsiedztwie powstanie drugi najważniejszy węzeł drogowy w Polsce, zaraz za skrzyżowaniem autostrad A1 i A2.

 

Rewolucja komunikacyjna dla Centralnej Polski

Lokalizacja Portu Komunikacyjnego w tej części Polski jest ogromną szansa rozwoju dla wszystkich gmin i ościennych powiatów. Włodarze i mieszkańcy wiążą wielkie nadzieje na wzrost zainteresowania terenami inwestycyjnymi, ale i atrakcjami turystycznymi.

 

Podobne przypadki w historii pokazują szanse i zagrożenia. Do dziś swoje piętno na rozwoju miast regionu odciska przebieg pierwszej linii kolejowej na terenach Polski - Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Miejscowości, w których wybudowano wówczas tory, a przede wszystkim dworce, są dziś miastami powiatowymi lub gminnymi. Natomiast inwestycja sprzed 10 lat, czyli autostrada łącząca Łódź ze stolicą, dała tej pierwszej szansę na zahamowanie wyludniania się miasta oraz na zmianę wizerunku z miasta włókniarek, na miasto hipsterów.

 

Co zyskają mieszkańcy i firmy na budowie CPK?

 

Megalotnisko w bezpośredniej okolicy może być dużym utrudnieniem. CPK jednak zlokalizowane będzie na terenie dość słabo zurbanizowanym. Właściciele gruntów przeznaczonych pod inwestycje liczą na wysokie ceny wykupu ziemi. Natomiast mieszkańcy dalszych gmin cieszą się z inwestycji komunikacyjnych.

 

Dzięki nowym jezdniom na autostradzie A2, Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej oraz nowym liniom kolejowym, w tym kolei dużej prędkości, przyjazd do centralnej Polski stanie się bajecznie prosty i super szybki. Kraków, Szczecin, Gdańsk, Lublin, Suwałki czy Rzeszów będą na wyciągnięcie ręki. Już dziś atrakcje takie jak Suntago Park of Poland, DeepSpot w Mszczonowie, Orientarium w Łódzkim ZOO, czy też centrum handlowe Ptak, działają z myślą o turystach nie lokalnych, a tych z całej Polski, a nawet z zagranicy.

 

Duopolis Warszawy i Łodzi

Centralny Port Komunikacyjny jest elementem założenia urbanizacyjnego łączącego dwa duże ośrodki miejskie Warszawę i Łódź. W wyniku szeregu inwestycji powstać ma metropolia na skalę światową, w której mieszkać będzie kilka milionów ludzi. Taka liczba mieszkańców potrzebować będzie odpowiednio rozbudowanej i szerokiej infrastruktury usługowej. W tej przyszłości odnajduje się także Hotel Afrodyta Business & Spa.

 

Hotel Afrodyta - w sercu nowoczesnej Polski

 

Afrodyta Business & Spa po wybudowaniu CPK znajdzie się w samym centrum nowoczesnego ośrodka metropolitalnego. Hotel stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców okolicznych miast. Dzięki obwodnicy Warszawy oraz dodatkowym pasom ruchu na autostradzie A2 będzie doskonałym miejscem na weekend poza miastem lub nawet jako miejsce Day Spa. Romantyczne kolacje w Restauracji Harmonia będą dostępne już nie tylko dla zakochanych mieszkańców Żyrardowa, Mszczonowa, Skierniewic, Grójca czy Grodziska. W mniej niż godzinę przyjechać będą mogli także łodzianie, warszawiacy, łowiczanie czy sochaczewianie.

 

Dla biznesu z centr wielkich miast poszerzy się także wybór miejsc spotkań służbowych. Jednodniowe konferencje i szybkie spotkania biznesowe będą możliwe już nie tylko w miejskich hotelach sieciowych, ale także w ogrodach Hotelu Afrodyty. Zupełnie nowymi rynkami dla naszych usług zostaną także Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Trójmiasto, Aglomeracja Śląska czy Białystok.

 

Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie budowy, a jeszcze bardziej na pierwszy lot samolotu i pierwszy odjazd Pendolino z Centralnego Portu Komunikacyjnego.

View on map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close