Hotel Afrodyta Business & Spa, Radziejowice
Pomysły na spacery w okolicach Hotelu Afrodyta

Pomysły na spacery w okolicach Hotelu Afrodyta

Najlepsza cena tylko u nas
19 mar' 24
20 mar' 24
  1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Pomysły na spacery w okolicach Hotelu Afrodyta
30 września 2022

Złota Polska Jesień to idealny czas na krótsze i dłuższe spacery. A ta pora roku właśnie się zaczyna w Radziejowicach. Okolice Hotelu Afrodyta obfitują w miejsca do spacerowania. Lasy, pola, wsie, łąki i małe miasteczka. Przepięknie wybarwiające się liście na drzewach, zapach wilgotnego runa leśnego, poranne mgły i wciąż jeszcze wysoko świecące słońce to sceneria jak z obrazów. Ale uwaga! Ta pora roku trwa bardzo krótko i trzeba się spieszyć. W pierwszych dniach astronomicznej i kalendarzowej jesieni opiszemy Wam kilka z takich tras.

 

Radziejowice na piechotę – spacer po wsi pełnej historii

Oczywiście naszego poradnika nie moglibyśmy zacząć inaczej niż od spacerów po Radziejowicach. Nasza urokliwa wieś ma mniej niż tysiąc mieszkańców, ale bardzo bogatą historię. Założony tu przez Radziejowskich majątek był ich własnością przez prawie 300 lat. Następnie należał do tak wielkich polskich rodów arystokratycznych jak Ossolińscy i Krasińscy. Pozostawili oni po sobie kilka zabudowań, które stały się obecnie lokalnymi zabytkami. Jest to przede wszystkim zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach, w którym możemy rozpocząć naszą wędrówkę. Kompleks tworzą obecnie klasycystyczny pałac, neogotycki zameczek, dworek modrzewiowy, domek szwajcarski, dawna kuźnia, czworaki i park ze stawem. Sam park ma aż 26 hektarów powierzchni i sam w sobie jest doskonałym miejscem na krótki spacer. Znajdują się tu dwa stawy oraz wpisane na listę pomników przyrody aleja lipowa i aleja jesionowa oraz wyjątkowy okaz miłorzębu. Wśród roślinności prezentowane są rzeźby polskich artystów. Otwarta galeria nie znajduje się tu przez przypadek. W Pałacu znajduje się bowiem Dom Pracy Twórczej, w którym co roku odbywa się nawet ponad sześćdziesiąt wydarzeń artystycznych. Przy odrobinie szczęścia można trafić na koncert muzyki klasycznej lub jazzowej, spektakl tudzież wystawę.

Wychodząc z zespołu pałacowo-parkowego warto oddalić się od centrum wsi i pójść na wschód ulicą Kubickiego. Mijając po drodze dwa ceglane zabytkowe budynki: mały dom, w którym niegdyś mieszkał lokalny organista oraz duży budynek z półkolumnami, wybudowany jako szpital. Na końcu ulicy warto zajrzeć do klasycystycznego kościoła parafii św. Kazimierza Królewicza, obejrzeć dzwonnicę i plebanię. Do Hotelu Afrodyta wrócić można środkiem wsi, czyli ulicą Główną i Wiejską lub bardziej malowniczo – wzdłuż naszej rzeczki Pisi Gągoliny. Cała opisana przez nas trasa ma długość około 10 kilometrów. Jest prosta i część z niej można przejechać samochodem.

Innym pomysłem na spacer po Radziejowicach są trasy questingowe. Jest to rodzaj gry terenowej, w której pomysłodawca tworzy nieoznakowane szlaki. Można wędrować nimi w dowolny sposób i o dowolnej porze. Do zabawy potrzebna jest broszurę z informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach i niekiedy ogólna mapa terenu. Zadaniem gracza jest wizyta w każdym opisanym miejscu oraz zebranie punktów. Pod patronatem Gminy Radziejowice powstały trzy trasy questingowe. Są to: Podróż z Chełmońskim, Podróż z historią w tle, oraz Z historią przez Radziejowice. Broszurę ze wskazówkami pobierzecie pod tym linkiem lub wydrukujecie w naszej recepcji. W Hotelu Afrodyta otrzymacie także mapę naszej bliższej i dalszej okolicy. To doskonały pomysł na spacer z dziećmi i dorosłymi, którzy uwielbiają rywalizację i rozwiązywanie zagadek.

Rowerem po Radziejowicach i okolicach - sprawdź nasze autorskie trasy rowerowe.

 

Żyrardów, postindustrialny klimat jedynego takiego miasta w Europie

Spacerować można nie tylko po łąkach, lasach i wsiach, ale także miastach. Zwłaszcza tak atrakcyjnych wizualnie jak Żyrardów. Miasto, które swoją nazwę zaczerpnęło od francuskiego inżyniera i wynalazcy Philippe de Girard, zachwyca historyczną zabudową z XIX wieku. I właśnie ta architektura wyremontowana i zrewitalizowana jest tematem naszej kolejnej propozycji spacerowej.

Naszym zdaniem wycieczkę po Żyrardowie należy rozpocząć w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Znajduje się ono w jednym z pofabrycznych budynków kompleksu produkcyjnego tutejszej fabryki. W budynku mieścił się oddział drukarni Zakładów Lniarskich, które były najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy. Na ekspozycję stałą składają się zabytkowe maszyny, stanowiące kompletny fabryczny ciąg technologiczny. Dodatkowa wystawa ,,Żyrardów. Miasto lnem tkane”, przedstawia z kolei dzieje samego miasta, kiedy to żyrardowska fabryka pracowała pełną parą, a miasto kwitło. To doskonały wstęp i tło do poznawania jedynego takiego miasta w Europie.

Budynek siedziby Muzeum jest częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej, uznanej w 2012 roku za pomnik historii. Żyrardowska osada jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym XIX-wiecznego miasta przemysłowego. Większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej nadal pełni swoją funkcję. Spacerując starymi uliczkami możemy przenieść się w czasie i poczuć klimat rewolucji przemysłowej i nadchodzących zmian na świecie. W mieście warto zwrócić uwagę na: dworzec kolejowy, Zespół pałacowy Dittricha, w którym obecnie mieści się Muzeum Mazowsza Zachodniego, Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia, poewangelicki kościół Wniebowstąpienia Pańskiego oraz budynek magistratu, a obecnie urząd miasta.

Warto także zajrzeć na profil na facebooku Resursy w Żyrardowie. To zrewitalizowane miejsce obecnie jest centrum artystyczno-kulturalnym miasta. Organizuje festiwale, wystawy, warsztaty, ale także spacery z profesjonalnym przewodnikiem po mieście.

 

Puszcza Mariańska, wieś z bogatą historią i teraźniejszością

Z miasta przenosimy się na peryferia. Leżąca nieopodal Hotelu Afrodyta wieś Puszcza Mariańska jest idealnym miejscem na krótki spacer lub start do dalszej dłuższej wędrówki. Przez wieki wieś i jej okolice były ulubionymi łowiskami polskich królów i książąt. W drodze do i z Wiednia zatrzymał się tu król Jan III Sobieski, zostawiając na pamiątkę tureckie zdobycze w lokalnym klasztorze. Dziś klasztor ten jest głównym zabytkiem, choć znajdują się tu także pozostałości zabudowań folwarcznych.

Dla mieszkańców i turystów najważniejsza jest wciąż jednak przyroda. Lokalni rolnicy wykorzystali naturę i rozpoczęli produkcję regionalnych przysmaków. Spacerując po wsi i jej okolicach napotkacie na mnóstwo szyldów reklamujących sprzedaż żywności. Warto się nimi zainteresować, gdyż Puszcza Mariańska stała się w ostatnich latach mazowieckim zagłębiem certyfikowanych produktów regionalnych. Wśród wpisanych na listę Ministerstwa Rolnictwa przysmaków wyróżnić można:

  • Bolimowski gołąb nadworny ryś
  • Miody mariańskie
  • Syrop z mniszka z Puszczy Mariańskiej
  • Napój z kwiatów czarnego bzu z Puszczy Mariańskiej
  • Herbatka z czarnego bzu z Puszczy Mariańskiej
  • Sok z czarnego bzu z Puszczy Mariańskiej
  • Syrop z czarnego bzu z Puszczy Mariańskiej
  • Węgorz marynowany z rzeki Rawki
  • Karp marynowany z rzeki Rawki

Dodatkową atrakcją może być rozmowa z lokalnym producentem, który opowie nie tylko o swoich wyrobach, ale także o procesie produkcji, czy też poleci inne znane mu pyszności.

 

Bolimowski Park Krajobrazowy, leśny kompleks na długie wyprawy z plecakiem

Puszcza Mariańska to nazwa także rezerwatu przyrody, który wchodzi w skład Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Przez wieś przechodzi aż 6 znakowanych szlaków rowerowo-pieszych oraz jeden szlak konny. Zatem jest to idealne miejsce na pozostawienie swojego samochodu i wybranie się na przygodę.

A może na kajak? - Zobacz, gdzie są najlepsze rzeki do spływów kajakowych. 

Park Krajobrazowy posiada oczywiście znacznie więcej szlaków. Jest on jednak tak rozległy, że nie sposób opisać wszystkich. Skupimy się zatem tylko na tych rozpoczynających się po wschodniej stronie lasu – bliżej Hotelu Afrodyta. Do najbardziej ciekawych należą Szlak Walk nad Rawką, biegnący przez miejsca związane z toczącymi się tu walkami, miejscami upamiętniającymi wydarzenia z tego okresu oraz leśnymi mogiłami i wojennymi cmentarzami. Cały szlak ma 18 kilometrów długości i uznawany jest za trudny, a zimą nawet niedostępny. Znacznie dłuższy, bo 63 kilometrowy jest Szlak Starych Dworków. Jednakże nie trzeba przemierzać całej jego długości, aby poznać kawałek historii tych ziem. Przemieszczając się parę kilometrów w jedną lub drugą stronę szlaku można podziwiać dworki w okolicznych miejscowościach takich jak Olszanka, Wola Pękoszewska czy Paplin. Pozostałe szlaki (niebieski, żółty, czarny i zielony) o długości od 2 km do nawet 70 km wiodą przede wszystkim przez atrakcyjne przyrodniczo miejsca Bolimowskiego Parku oraz zabytkowe miejscowości Ziemi Chełmońskiego.

Przeczytaj także o niezwykłej historii Pałacu w Guzowie.

Mazowsze Zachodnie, idealny region na spacery i jazdę na rowerze

Nasza część województwa mazowieckiego jest słabo zurbanizowana, a miejscami wręcz dzika. Daje to nieograniczone możliwości oddechu od tłoku i hałasu wielkiego miasta. Powyżej opisaliśmy Wam tylko kilka propozycji spacerów bliższych i dalszych. Ziemia Chełmońskiego obfituje w pozostałości historii Polski i Europy oraz nieskażoną przyrodę, a Hotel Afrodyta znajduje się w jej centrum. To doskonały punkt wypadowy dla aktywnych turystów. Komfort 4-gwiazdkowego hotelu z bogatym zapleczem rozrywkowo-relaksowym da odpoczynek po wielokilometrowej eskapadzie oraz zregeneruje siły do dalszej wędrówki. Warto przyjechać tu o każdej porze roku.

 

Zobacz na mapie
Newsletter

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Flis Pierzchała Sp.J., Letniskowa 4a, Tartak Brzózki, 96-325, Radziejowice , Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Niezbędne pliki cookies

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert lub dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa, m.in.: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć. Te pliki są wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Nie wymagają Twojej zgody.

Analityczne pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Wyrażając zgodę na te pliki cookies, zgadzasz się na przetwarzanie danych dotyczących Twojej aktywności na stronie w celach analitycznych.

Marketingowe pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące aktywności użytkownika, produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Zgoda na te pliki cookies oznacza, że Twoje dane mogą być używane do personalizacji reklam oraz analizy skuteczności naszych kampanii reklamowych.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane